Formacja Animatora

Każdy chrześcijanin potrzebuje formacji, a tym bardziej animator. Formować się to dbać o swoje serce i sumienie.

Kiedy animator jest ożywiony, rozpalony łaską Bożą to ożywia i rozpala grupę.

Kiedy animator odpuszcza, rezygnuje, grupa odpuszcza i rezygnuje. Kiedy animator walczy, grupa się stara i walczy.

Dlatego tak bardzo potrzebna jest formacja animatorów i każdego z nas.

A więc:

  • Codzienna modlitwa, czyli czas dla Boga.
  • Troska o życie sakramentalne. Niedzielna i świąteczna Eucharystia.
  • Codzienny rachunek sumienia – co było dobrego najpierw i podziękowanie. Co było nie tak i przeproszenie. Jeśli jest rachunek sumienia – to rozwijam własne sumienie i je kształtuje. Dostrzegam dobro, ale i to co mogę poprawić. Wtedy staję się silnym wewnętrznie na wzór Maryi.
  • Pismo Święte, czyli karmienie się Słowem Bożym.
  • Dni skupienia w Zgromadzeniach Zakonnych (pięć skupień w ciągu danego roku formacyjnego).
  • Adoracja Najświętszego Sakramentu.
  • Współpraca w miłości Boga i bliźniego.
  • Świadectwo życia.
  • Odprawy Animatorów.

Jako animator – przez Maryję z Maryją i w Maryi – mam prowadzić dzieci do Jezusa, do Boga. Mam być Apostołem Jezusa.

Dbać o swoją formację: serce i sumienie to naśladować Maryję, żyć w łasce uświęcającej i bliskości Pana.

Każdy animator zobowiązany jest do dbania o własną formację, a w niej do odbycia pięciu diecezjalnych dni skupienia Dzieci Maryi w wybranym przez siebie terminie i miejscowości.

 

Animator Ruchu Dzieci Maryi – stopnia „0”:
Osoba po skończonym szkoleniu przygotowującym do bycia animatorem Dzieci Maryi dowiedziała się najważniejszych informacji na temat naszego Ruchu: Jak powstał? Jaka jest jego historia? W jaki sposób dzisiaj funkcjonuje? Dowiedziała się także tego, kim dla nas jest Maryja, a także, co to znaczy być animatorem.

Animator Ruchu Dzieci Maryi – stopnia „1”:
Osoba po skończonym szkoleniu I stopnia została przygotowana do posługiwania w roli animatora w parafialnej wspólnocie. Dowiedziała się przede wszystkim tego: W jaki sposób przygotować formacyjne spotkania w grupach? Jak ciekawie zorganizować cotygodniowe zbiórki? Poszerzyła także swoją wiedzę i umiejętności na tematy związane z wiarą oraz pełnioną przez siebie funkcją.

Animator Ruchu Dzieci Maryi – stopnia „2”:
Osoba po skończonym szkoleniu II stopnia została przygotowana do posługiwania w roli animatora podczas wakacyjnych rekolekcji. Dowiedziała się przede wszystkim tego: W jaki sposób współprowadzić wakacyjne rekolekcje? Jak dbać o formację duchową dzieci i siebie samej? Dowiedziała się w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy i zapoznać się z prowadzoną dokumentacją w trakcie rekolekcji.

Animator Ruchu Dzieci Maryi – stopnia „3”:
Osoba po skończonym szkoleniu III stopnia została przygotowana do posługiwania w roli animatora na terenie archidiecezji katowickiej. Dowiedziała się przede wszystkim tego: W jaki sposób może zaangażować się jeszcze bardziej niż dotychczas? Jak szkolić innych do posługi w Ruchu Dzieci Maryi?

Animator Ruchu Dzieci Maryi – stopnia „kamuzo”:
Osoba po skończonym szkoleniu muzycznym została przygotowana do posługi w roli animatorki muzycznej, ubogaciła swój muzyczny warsztat. Podczas szkolenia nauczyła się wielu ciekawych pieśni, piosenek i zabaw, które może wykorzystać w swojej parafii, podczas wakacyjnych rekolekcji lub innych eventów. Nabyła potrzebnej wiedzy związanej z działalnością animatorki muzycznej.