Medalik Dzieci Maryi

28.11.2018

Drogie Dzieci Maryi przyszedł czas, aby w naszej wspólnocie znaleźć wspólny punkt odniesienia w najważniejszych kwestiach dotyczących naszego ruchu. Pierwszym takim krokiem jest ujednolicenie zewnętrznego znaku przynależności do Dzieci Maryi, czyli Cudownego Medalika Niepokalanej.
Wszyscy wiemy jak wygląda!

Każdy, kto należy do naszej wspólnoty otrzymał taki medalik 8 grudnia, w dniu patronalnego święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W ciągu ostatnich 40 lat powstały jednak różnice w tym, jakiej wielkości jest medalik oraz jakiego koloru jest wstążka, na której go otrzymaliśmy. Chcemy, aby każde Dziecko Maryi, niezależnie od tego, czy będzie na rekolekcjach, Dniu Wspólnoty w Katowicach, czy gdziekolwiek indziej, mogło zobaczyć na jakim poziomie uczestnictwa w ruchu jest inne Dziecko Maryi.

Szukając w różnych dokumentach związanych z działalnością Dzieci Maryi oraz uwzględniając 120 ankiet w tej sprawie, ustaliliśmy jedną wersję, która będzie obowiązywała w naszej diecezji już niebawem. W niektórych parafiach już od tego roku, a w innych od następnego.

Medalik będzie jednej wielkości: 3 cm – to ten standardowy lub nazywany średnim.

Wstążki zaś będą w następujących kolorach począwszy od najmłodszych stażem uczestników:
Różowa – żółta – czerwona – zielona – niebieska – biała

Animatorki Dzieci Maryi przyjmą duży medalik (4 cm) również na białej wstążce, są przecież także Dziećmi Maryi, choć pełnią w ruchu już inną, bardziej odpowiedzialną funkcję.

Kolory wstążek odzwierciedlają staż i doświadczenie zdobyte w Dzieciach Maryi. Zdobywanie nowych kolorów będzie zatem szansą na nasz duchowy rozwój.

Zanim jednak ktoś przyjmie pierwszy medalik z różową wstążką, trzeba będzie na niego trochę poczekać – zatęsknić i przygotować się do jego przyjęcia. To najważniejszy symbol w naszej wspólnocie! Nie można go zabrać tak po prostu! Wpierw trzeba się o nim trochę dowiedzieć, nauczyć się tego, czym są Dzieci Maryi i jaka jest historia naszego ruchu. Tym, którym będzie zależało i postarają się o to uda się doczekać na wspaniały moment, kiedy pierwszy raz przyjmą ten wyjątkowy symbol. Osoba przygotowująca się do tego momentu będzie nazwana „Kandydatką” lub „Kandydatem”, a czas przygotowań „Kandydaturą”. Zamiast medalika taka osoba otrzyma Legitymację Dziecka Maryi.
Kandydatura powinna trwać przynajmniej pół roku. Legitymację otrzymuje się również w dniu patronalnego święta. Może się zatem zdarzyć, że niektóre osoby przyjmą w jednym czasie i legitymację i pierwszy medalik. Będą to osoby, które przystąpią do Dzieci Maryi np. w Lutym. Tak zaś wygląda legitymacja, którą powinny otrzymać wszystkie osoby należące do Dzieci Maryi.

Legitymacje są już dostępne w Biurach Dzieci Maryi. Osoby zainteresowane prosimy zakupem legitymacji prosimy o kontakt mailowy, w którym odnotowujemy osobę do kontaktu, jej numer telefonu, parafię oraz ilość legitymacji, którą chce zamówić.

Wiadomości te, a także sposób ich uzupełniania, będą porozsyłane na skrzynki mailowe do wszystkich parafii naszej diecezji.

Życzymy wam doświadczenia pięknego wstawiennictwa naszej Matki i Patronki w każdym dniu waszego życia. Owocnych przygotowań do 8 grudnia!